02 d’agost 2009

Premis Eisner 2009

Un any més durant la San Diego Comic-Con s'han donat a conèixer els guanyadors dels Premis Eisner, uns dels més important dels món del còmic nord-americà juntament amb els Premis Harvey, aquí us deixem el llistat dels guanyadors i els nominats:

Millor Història Curta:

"Murder He Wrote", d'Ian Boothby, Nina Matsumoto, i Andrew Pepoy, a The Simpsons' Treehouse of Horror # 14 (Bongo)

Resta de Nominats:
• "Actual Size" de Chris Ware, en Kramers Ergot 7 (Buenaventura Press)
• "Chechen War, Chechen Women," de Joe Sacco, en R Live Here (Pantheon)
• "Freaks," de Laura Park, en Superior Showcase # 3 (AdHouse)
• "Glenn Ganges a 'polvoritza,'" de Kevin Huizenga, en Ganges # 2 (Fantagraphics)

Millor Sèrie Regular:

All Star Superman, de Grant Morrison i Frank Quitely (DC)

Resta de Nominats:
• Fables, de Bill Willingham, Mark Buckingham, Steve Leialoha, Niko Henrichon, Andrew Pepoy, i Peter Gross (Vertigo / DC)
• Naoki Urasawa's Monster, de Naoki Urasawa (Viz)
• Thor, de J. Michael Straczynski, Olivier Coipel, Mark Morales, i altres (Marvel)
• Usagi Yojimbo, de Stan Sakai (Dark Horse)

Millor Sèrie Limitada:

Hellboy: The Crooked Man, de Mike Mignola i Richard Corbes (Dark Horse)

Resta de Nominats:
• Groo: Hell on Earth, de Sergio Aragonés i Mark Evanier (Dark Horse)
• Locke & Key, de Joe Hill i Gabriel Rodriguez (IDW)
• Omega the Unknown, de Jonathan Lethem, Karl Rusnak, i Farelo Dalrymple (Marvel)
• The Twelve, de J. Michael Straczynski i Chris Weston (Marvel)

Millor Sèrie Nova:

Invincible Iron Man, de Matt fraction i Salvador Larocca (Marvel)

Resta de Nominats:
• Air, de G. Willow Wilson i M. K. Perk (Vertigo / DC)
• Echo, de Terry Moore (Abstract Studio)
• Madame Xanadu, de Matt Wagner, Amy Reed Hadley, i Richard Friend (Vertigo / DC)
• Unknown Soldier, de Joshua Dysart i Alberto Ponticelli (Vertigo / DC)

Millor Publicació Infantil:

Tiny Titans, d'Art Baltazar i Franco (DC)

Resta de Nominats:
• amulet, Book 1: The Stonekeeper, de Kazue Kabuishi (Scholastic Graphix)
• Cowa! d'Akira Toriyama (Viz)
• Princess at Midnight, d'Andi Watson (Image)
• stinky, d'Eleanor Davis (RAW Junior)

Millor Publicació Juvenil:

Coraline, de Neil Gaiman, adaptada per P. Craig Russell (HarperCollins Children's Books)

Resta de Nominats:
• Crogan's Vengeance, de Chris Schweizer (Oni)
• The Good Neighbors, Book 1: Kin, de Holly Black i Ted Naifeh (Scholastic Graphix)
• Rapunzel's Revenge, de Shannon, Dean Hale i Nathan Hale (Bloomsbury Children's Books)
• skim, de Mariko Tamaki i Jillian Tamaki (Groundwood Books)

Millor Publicació Humorística:

Herbie Archives, de "Sean O'Shea" (Richard E. Hughes) i Ogden Whitney (Dark Horse)

Resta de Nominats:
• arsenic Lullaby Pulp Edition No Zero, de Douglas Paszkiewicz (arsenic Lullaby)
• Chumble Spuzz, d'Ethan Nicolle (SLG)
• Petey and Pussy, de John Kerschbaumer (Fantagraphics)
• Wondermark: Beards of Our Forefathers, de David Malki (Dark Horse)

Millor Antología:

Comic Book Tattoo: Narrative Art Inspired by the Lyrics and Music of Tori Amos, editada per Rantz Hoseley (Image)

Resta de Nominats:
• An Anthology of Graphic Fiction, Cartoons, and True Stories, vol. 2, editada per Ivan Brunetti (Yale University Press)
• Best American Comics 2008, editada per Lynda Barry (Houghton Mifflin)
• Kramers Ergot 7, editada per Sammy Harkham (Buenaventura Press)
• MySpace Dark Horse Presents, editada per Scott Allie i Sierra Hahn (Dark Horse)

Millor Còmic Digital:

Finder, de Carla Speed McNeil

Resta de Nominats:
• Bodyworld, d'Dash Shaw
• The Lady's Murder, d'Eliza Frye
• Speak No Evil: Melancholy of a Space Mexican, d'Elan Trinitat
• Vs, d'Alexis Sottile i Joe Infurnari

Millor Obra Basada en Fets Reals:

What It Is, de Lynda Barry (Drawn & Quarterly)

Resta de Nominats:
• Alan's War,d'Emmanuel Guibert (First Second)
• Blue Pills: A Positive Love Story, deFrederik Peeters (Houghton Mifflin)
• Fishtown, deKevin Colder (IDW)
• A Treasury of XXth Century Murder: The Lindbergh Child, de Rick Geary (NBM)

Millor Àlbum (Original):

Swallow Em Whole, de Nate Powell (Top Shelf)

Resta de Nominats:
• Alan's War, d'Emmanuel Guibert (First Second)
• Paul Goes Fishing, de Michel Rabagliati (Drawn & Quarterly)
• skim, de Mariko Tamaki I Jillian Tamaki (Groundwood Books)
• Three Shadows, de Cyril Pedrosa (First Second)

Millor Àlbum (Recull):

Hellboy Library Edition, vols. 1 i 2, de Mike Mignola (Dark Horse)

Resta de Nominats:
• Berlin Book 2: City of Smoke, de Jason Lutes (Drawn & Quarterly)
• Sam & Max Surfin 'the Highway anniversary edition HC, de Steve Purcell (Telltale Games)
• skyscrapers of the Midwest, de Joshua W. Cotter (AdHouse)
• The Umbrella Academy, vol. 1: Apocalypse Suite deluxe edition, de Gerard Way i Gabriel Bá (Dark Horse)

Millor Arxiu de Tires:

Little Nemo in Slumberland, Many More Splendid Sundays, de Winsor McCay (Sunday Press Books)

Resta de Nominats:
• The Complete Little Orphan Annie, de Harold Gray (IDW)
• Explainers, de Jules Feiffer (Fantagraphics)
• Scorchy Smith and the Art of Noel Sickles (IDW)
• Willie & Joe, by Bill Mauldin (Fantagraphics)

Millor Arxiu de Còmics:

• Creepy Archives, de diversos artistes (Dark Horse)

Resta de Nominats:
• Breakdowns: Portrait of the Artist as a Young %@&*! D'Art Spiegelman (Pantheon)
• Elektra Omnibus, de Frank Miller i Bill Sienkiewicz (Marvel)
• Good-Bye, de Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)
• Herbie Archives, de "Sean O'Shea" (Richard E. Hughes) i Ogden Whitney (Dark Horse)

Millor Edició Americana de Material Internacional:

The Last Musketeer, de Jason (Fantagraphics)

Resta de Nominats:
• Alan's War, d'Emmanuel Guibert (First Second)
• Gus and His Gang, de Chris Blaine (First Second)
• The Rabbi's Cat 2, de Joann Sfar (Pantheon)
• Tamara Drew, de Posy Simmonds (Mariner / Houghton Mifflin)

Millor Edició Americana de Material Japonés:

Dororo, d'Osamu Tezuka (Vertical)

Resta de Nominats:
• Cat Eyed Boy, de Kazuo Umezu (Viz)
• Naoki Urasawa's Monster, by Naoki Urasawa (Viz)
• The Quest for the Missing Girl, by Jiro Taniguchi (Fanfare / Ponent Mon)
• solanina, by Inio Asano (Viz)

Millor Guionista:

Bill Willingham: Fables, House of Mystery (Vertigo / DC)

Resta de Nominats:
• Joe Hill: Lock & Key (IDW)
• J. Michael Straczynski: Thor, The Twelve (Marvel)
• Mariko Tamaki: skim (Groundwood Books)
• Matt Wagner: Zorro (Dynamite); Madame Xanadu (Vertigo / DC)

Millor Artista Complet:

Chris Ware: Acme Novelty Library (Acme)

Resta de Nominats:
• Ricky Geary: A Treasury of XXth Century Murder: The Lindbergh Child (NBM); J. Edgar Hoover (Hill & Wang)
• Emmanuel Guibert: Alan's War (First Second)
• Jason Lutes: Berlin (Drawn & Quarterly)
• Cyril Pedrosa: Three Shadows (First Second)
• Nate Powell: Swallow Em Whole (Top Shelf)

Millor dibuixant/ entintat (o equip):

Guy Davis: BPRD (Dark Horse)

Resta de Nominats:
• Gabriel Bá: The Umbrella Academy (Dark Horse)
• Mark Buckingham / Steve Leialoha: Fables (Vertigo / DC)
• Olivier Coipel / Mark Morales: Thor (Marvel)
• Amy Reed Hadley / Richard Friend: Madame Xanadu (Vertigo / DC)
• Jillian Tamaki: skim (Groundwood Books)

Millor Pintor / Artista Miltimèdia:

Jill Thompson: Magic Trixi, Magic Trixi Sleeps Over (HarperCollins Children's Books)

Resta de Nominats:
• Lynda Barry: What It Is (Drawn & Quarterly)
• Eddie Campbell: The Amazing Remarkable Monsieur leotardos (First Second)
• Enrico Casares: The Venice Chronicles (Atelier Fio / AdHouse)
• Scott Morse: Tiger! Tiger! Tiger! (Xarxa Window)

Millors Portades:

James Jean: Fables (Vertigo / DC); The Umbrella Academy (Dark Horse)

Resta de Nominats:
• Gabrial Bá: Casanova (Image); The Umbrella Academy (Dark Horse)
• Jo Chen: Buffy the Vampire Slayer, Serenity (Dark Horse); Runaways (Marvel)
• Amy Reed Hadley: Madame Xanadu (Vertigo / DC)
• Matt Wagner: Zorro (Dynamite); Grendel: behold the Devil (Dark Horse)

Millors Colors:

Dave Stewart: Abe sapien: The Drowning, BPRD, The Goon, Hellboy, Solomon Kane, The Unbrella Academy (Dark Horse); Body Bags (Image); Captain America: White (Marvel)

Resta de Nominats:
• Steve Hamaka: Bone: Ghost Circles, Bone: Treasure Hunters (Scholastic Graphix)
• Trish Mulvihill: Joker (DC), 100 Bullets (Vertigo / DC)
• Val Staples: Criminal, Incognito (Marvel Icon)
• Chris Ware: Acme Novelty Library # 19 (Acme)

Millors Rètols:

Chris Ware: Acme Novelty Library # 19 (Acme)

Resta de Nominats:
• Faryl Dalrymple: Omega: The Unknown (Marvel)
• Jimmy Gownley: Amelia Rules! (Renaissance)
• Scott Morse: Tiger! Tiger! Tiger! (Xarxa Window)
• Nate Powell: Swallow Em Whole (Top Shelf)

Millor Publicació Regular sobre Còmics:

Comic Book Resources, produïda per Jonah Weiland

Resta de Nominats:
• The Comics Journal, editat per Gary Groth, Michael Dean, i Kristy Valenti (Fantagraphics)
• The Comics Reporter, produït per Tom Spurgeon i Jordan Raphael
• Comics Comics, editat per Timothy Hodler i Dan Nadel (PictureBox)

Millor Llibre sobre Còmics:

Kirby: King of Comics, de Mark Evanier (Abrams)

Resta de Nominats:
• Bill Mauldin: A Life Up Front, de Todd DePastino (Norton)
• Brush with Passion: The Art and Life of Dave Stevens, editat per Arnie i Cathy Fenner (Underwood)
• Drawing Words and Writing Pictures, de Jessica Abel i Matt Madden (First Second)
• The Ten-Cent Plague: The Great Comic-Book Scar and How It Changed America, de David Hajdu (Picador / Farrar, Straus & Giroux)

Millor Disseny de Publicació:

Hellboy Library Editions, dissenyat per Cary Grazzini i Mike Mignola (Dark Horse)

Resta de Nominats:
• Breakdowns: Portrait of the Artist as a Young %@&*! dissenyat per Art Spiegelman (Pantheon)
• Comic Book Tattoo, dissenyat per Tom muller, direcció artística de Rantz Hoseley (Image)
• What It Is, dissenyat per Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
• Willie and Joe, dissenyat per Jacob Covey (Fantagraphics)

Cap comentari:

Publica un comentari